Pondelok 30 12 2024
MENINY OSLAVUJE : Dávid
ZAJTRA : Silvester
HLAVNÉ MENU
PARTNERI
 
SOLICAD
Pre predmet TECHNICKÉ KRESLENIE nám poskytla firma SOLICAD zdarma SW
progeCAD
 
GstarCAD

Pre predmet TECHNICKÉ KRESLENIE nám poskytla zdarma SW firma  GstarCAD 

 
ZRIAĎOVATEĽ ŠKOLY
TRNAVSKÝ
SAMOSPRÁVNY KRAJ

Červené stužky sú symbolom a názvom celoslovenskej kampane boja proti AIDS, ktorú pod záštitou Dr. Dariny Sedlákovej, MPH, riaditeľky Kancelárie WHO na Slovensku a s podporou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (v rámci rozvojového projektu „Zdravie a bezpečnosť v školách 2014“), Obvodného úradu v Žiline (odbor školstva) a mesta Žiliny organizuje Gymnázium sv. Františka v Žiline. Kampaň sa uskutočňuje pod odbornou garanciou viacerých odborných pracovísk na Slovensku a v zahraničí. Kampaň nie je spojená s finančnou verejnou zbierkou.

A Aktuálny problém?
I Individuálny problém?
D Dlhodobý problém?
S Spoločenský problém?

AIDS je celosvetový problém, ktorý sa dotýka aj Slovenska a každého jedného z nás. Ôsmy ročník celoslovenskej kampane Červené stužky, prebieha od 1. septembra 2014 a vyvrcholí 1. decembra 2014 – na Svetový deň boja proti AIDS. Ďakujeme za podporu kampane.

Vírus HIV

Pôvodca ochorenia AIDS je RNA vírus, ktorý nesie názov Human Immunodeficiency Virus (HIV) a patrí do čeľade Retroviridae, podčeľade Lentivirinae. Pre tieto vírusy je charakteristické, že pomocou enzýmu reverznej transkriptázy sú schopné prepísať vírusovú RNA do formy DNA a v tejto podobe provírusovej DNA sa naviazať do genómu ľudskej bunky. Po infekcii sa provírusová DNA nedá pri súčasnej terapii z genómu napadnutej ľudskej bunky eliminovať, preto je infekcia HIV zatiaľ nevyliečiteľná.

Dve formy vírusu HIV

Existujú 2 typy vírusu HIV: HIV-1 a HIV-2, v rámci ktorých je známych už 11 subtypov HIV-1 a 7 subtypov HIV-2. HIV-1 sa vyskytuje najmä v Amerike, západnej Európe ale tiež v Ázii, kým HIV-2 najmä v subsaharskej Afrike, ale vďaka mobilite obyvateľstva sú už obidva vírusy rozšírené po celom svete. Genetická výbava týchto dvoch typov vírusov vykazuje približne 60 %-nú homológiu. Obidva vírusy podobným spôsobom poškodzujú imunitný systém, avšak infekcia HIV-1 rýchlejšie progreduje do štádia AIDS než infekcia HIV-2.

Cesty prenosu HIV:

►sexuálna (pohlavná),
►krvná,
►z matky na novorodenca.

HIV sa neprenáša:

►bežným kontaktom s infikovaným človekom, napr. podávaním rúk, bývaním v spoločnej domácnosti,
►uštipnutím bodavým hmyzom (komáre, kliešte a pod.),
►vzduchom ani vodou.

AIDS

Získaný syndróm imunitnej nedostatočnosti, je posledné štádium infekcie HIV charakterizované súborom symptómov autoimunitných, nervových, kožných, onkologických ochorení ako aj oportúnnych infekcii spôsobených baktériovými, vírusovými a mykotickými infekciami.

Infekcia HIV sa šíri epidemicky a je zapríčinená vírusom ľudského imunodeficitu HIV (vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti). Hostiteľskými bunkami vírusu sú predovšetkým pomocné T lymfocyty. Vírus sa vyskytuje v periférnej krvi, v lymfatických uzlinách, v ejakuláte, cervikálnom sekréte (sekréte krčka maternice), kostnej dreni a mozgovom tkanive chorých osôb, v materskom mlieku u žien po pôrode príp. v stopových množstvách v slzách a slinách.

Prvé príznaky infekcie HIV/AIDS sa môžu aj nemusia objaviť 2-3 týždne po infekcii. Toto začiatočné štádium primárnej infekcie pripomína chrípkový stav a počas neho a následne po ňom sa tvoria HIV protilátky (asymptomatická infekcia). Prejavuje sa zväčšenými lymfatickými uzlinami, malátnosťou, chudnutím. Po ňom nasleduje obdobie asymptomatické obdobie trvajúce 6-10-12 rokov, kedy sa vírus pomaly množí , oslabuje imunitný systém ale pacient sa cíti klinicky zdravý. Ide o štádium asymptomatického HIV-nosičstva. Medzi infikovaním vírusom HIV a vypuknutím choroby AIDS u neliečených pacientov môže uplynúť až 6-10, u niektorých pacientov až 12 rokov. Chorobe AIDS predchádza štádium ARC prejavujúce sa perzistujúcou lymphadenopathiou (pretrvávajúce ochorenie lymfatických uzlín), pripája sa výrazné a rýchle zníženie telesnej hmotnosti, únava, horúčka, hnačky, potenie v noci, orálna kandidóza (ochorenie sliznice úst spôsobené kvasinkami). Pri vyšetrení krvi sa zisťuje lymfopénia (zníženie počtu lymfocytov), leukopénia (zníženie počtu bielych krviniek – leukocytov), trombocytopénia (zníženie počtu krvných doštičiek – trombocytov), výrazne zvýšená sedimentácia červených krviniek – erytrocytov, anémia (zníženie počtu erytrocytov) a postupný pokles HIV protilátok. Infikovaní jedinci majú zníženú odolnosť proti bežným (oportúnnym) infekciam. Toto štádium predchádza plne rozvinutému klinickému obrazu AIDS. V štádiu AIDS sa u chorých prejavujú rozličné infekcie kože (dermatózy) a vnútorných orgánov, často zapríčinené príležitostne patogénnymi (choroboplodnými) mikroorganizmami. Často sa vyskytujú zhubné nádory (lymfómy, karcinómy) kože a vnútorných orgánov, autoimunitné a neurologické choroby.

PROGNÓZA:

Infekcia HIV je v súčasnosti liečiteľné, ale stále nevyliečiteľné ochorenie.

Terapia (liečba)

Základom liečby sú antiretrovírusové preparáty (v súčastnosti 6 tried liekov), ktoré brzdia množenie vírusu HIV na rôznych stupňoch jeho replikácie v bunke, čím umožňujú postupnú regeneráciu oslabeného imunitného systému, predlžujú a skvalitňujú život pacienta a zlepšujú prognózu ochorenia. Pridružené infekcie a symptómy sa liečia v rámci doplnkovej terapie príslušnými liekmi.

Zdroj: Národné referenčné centrum pre prevenciu HIV/AIDS v Bratislave, odborný garant kampane Červené stužky.

Počet Slovákov nakazených AIDS rapídne stúpa.

Štatistiky sú hrozivé! Za posledných 5 rokov sa počet HIV pozitívnych ľudí na Slovensku viac ako zdvojnásobil... Do roku 2010 bolo nahlásených 343 nakazených, v skutočnosti ich však môže byť aj desaťnásobne viac. Zo zistených 343 prípadov HIV infekcie na Slovensku sa už u 57 ľudí vyvinuli príznaky AIDS. „Väčšina infekcií HIV v SR bola zaznamenaná v skupine mužov majúcich sex s mužmi. Najvyšší počet ľudí s HIV je vo väčších mestách,“ uviedol hlavný hygienik SR Gabriel Šimko. Počet chorých na Slovensku neustále stúpa. Vedúca Národného referenčného centra pre prevenciu HIV/AIDS Danica Staneková priznáva, že v skutočnosti môže byť nakazených 3- až 5-krát viac ľudí, ako uvádzajú štatistiky.
Podľa riaditeľky Občianskeho združenia Odyseus Kataríny Jiřešovej sú oficiálne štatistiky podhodnotené. „Osobne a aj na základe zahraničných výskumov si myslím, že o svojej infekcii vie iba 10 percent z ľudí žijúcich s HIV,“ hovorí Jiřešová. Veľa ľudí totiž o ochorení ani nevie alebo si myslia, že sa ich to netýka.
Príznaky infekcie HIV sa môžu, ale aj nemusia objaviť 2 až 3 týždne po infekcii. Ide o bolesti hlavy, malátnosť či zvýšenie teploty. „Po ich vymiznutí nastupuje obdobie asymptomatického nosičstva, ktoré trvá 8 - 12 rokov. Po ňom sa môžu objaviť neurologické, autoimunitné, dermatologické symptómy súborne nazvané AIDS,“
HIV je vírus, ktorý napáda imunitný systém človeka a znižuje jeho obranyschopnosť proti ochoreniam. So slabšou imunitou človek ľahšie podľahne iným chorobám, vírusom alebo baktériám.

 

Príznaky

  •  celková únava, pocit napínania na zvracanie
  •  bolesti kĺbov a svalov
  •  zvýšená teplota, horúčka, bolesť hrdla
  •  vyrážky
  •  hnačka
  •  zväčšenie lymfatických uzlín
  •  malátnosť
Tieto príznaky sa po niekoľkých týždňoch stratia a u mnohých ľudí sa ani nemusia objaviť. Medzi infikovaním vírusom HIV a vypuknutím choroby AIDS môže uplynúť niekoľko rokov - 6 až 10.

AIDS - syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti

  •  posledné štádium nakazenia vírusom HIV
  •  nastúpi vtedy, keď počet buniek CD4+ T poklesne pod 200 mm3 krvi
  •  toto štádium môže u neliečenej osoby vznikať roky
  •  chorý na AIDS má infikované pľúca, črevá, mozog, oči a iné orgány, má hnačku, neurologické problémy, rakovinu
  •  Pri AIDS človeku úplne zlyhá imunitný systém a telo už nie je schopné brániť sa žiadnemu ochoreniu. Pre chorého môže byť aj bežné ochorenie ako chrípka smrteľné.

Takto sa určite nenakazíte

  •  bežným kontaktom s infikovaným človekom, podávaním rúk alebo bozkom
  •  pobytom v škole, v zamestnaní alebo spoločnej domácnosti či spoločným stolovaním
  •  v sprchách, saunách, na kúpaliskách, ihriskách alebo spoločných WC
  •  uštipnutím bodavým hmyzom, domácimi príp. inými zvieratami
  •  HIV sa neprenáša vodou ani vzduchom!

Jediná istota je test

  •  Test je jediný spôsob, ako zistiť, či človek je, alebo nie je infikovaný vírusom HIV. Test má zmysel vykonať až 3 mesiace po prípadnom rizikovom správaní. Kde sa môžete otestovať:
  •  na úradoch verejného zdravotníctva,na infekčných klinikách v Národnom referenčnom centre pre prevenciu HIV/AIDS

Ako sa HIV prenáša:

  •  Sexuálnym stykom - bez použitia prezervatívu, a to bez ohľadu na pohlavie a formy sexu

  •  Krvnou cestou - napríklad spoločným používaním ihiel a injekčných striekačiek (piercing, tetovanie a iné)

  •  Z infikovanej matky na dieťa - počas tehotenstva, pôrodu alebo materským mliekom

 

Zdroj: www.sme.sk

Spracovala: Mgr. Gabriela Kašáková

 
AKTUÁLNE TERMÍNY
23.12.2024-7.1.2025
Vianočné prázdniny
Ochrana osobných údajov
Pre viac informácii
kliknite SEM
CERTIFIKÁT SKF
Naša škola získala certifikát SKF pre správnu
identifikáciu a odstraňovanie porúch a správnu
montáž súčiastok v automobilovom priemysle
KAM PO STREDNEJ

TALENTCENTRUM

ZMATURUJ ZO SLOVENČINY

Viac info TU

FOTOGRAFIA NA PREUKAZ