Červené stužky sú symbolom 1. decembra – Svetového dňa boja proti AIDS.
Červené stužky sú symbolom a názvom celoslovenskej kampane boja proti AIDS, ktorú pod záštitou Dr. Dariny Sedlákovej, MPH, riaditeľky Kancelárie WHO na Slovensku a s podporou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (v rámci rozvojového projektu „Zdravie a bezpečnosť v školách 2014“), Obvodného úradu v Žiline (odbor školstva) a mesta Žiliny organizuje Gymnázium sv. Františka v Žiline. Kampaň sa uskutočňuje pod odbornou garanciou viacerých odborných pracovísk na Slovensku a v zahraničí. Kampaň nie je spojená s finančnou verejnou zbierkou.
A Aktuálny problém?
I Individuálny problém?
D Dlhodobý problém?
S Spoločenský problém?
AIDS je celosvetový problém, ktorý sa dotýka aj Slovenska a každého jedného z nás. Ôsmy ročník celoslovenskej kampane Červené stužky, prebieha od 1. septembra
Vírus HIV
Pôvodca ochorenia AIDS je RNA vírus, ktorý nesie názov Human Immunodeficiency Virus (HIV) a patrí do čeľade Retroviridae, podčeľade Lentivirinae. Pre tieto vírusy je charakteristické, že pomocou enzýmu reverznej transkriptázy sú schopné prepísať vírusovú RNA do formy DNA a v tejto podobe provírusovej DNA sa naviazať do genómu ľudskej bunky. Po infekcii sa provírusová DNA nedá pri súčasnej terapii z genómu napadnutej ľudskej bunky eliminovať, preto je infekcia HIV zatiaľ nevyliečiteľná.
Dve formy vírusu HIV
Existujú 2 typy vírusu HIV: HIV-
Cesty prenosu HIV:
►sexuálna (pohlavná),
►krvná,
►z matky na novorodenca.
HIV sa neprenáša:
►bežným kontaktom s infikovaným človekom, napr. podávaním rúk, bývaním v spoločnej domácnosti,
►uštipnutím bodavým hmyzom (komáre, kliešte a pod.),
►vzduchom ani vodou.
AIDS
Získaný syndróm imunitnej nedostatočnosti, je posledné štádium infekcie HIV charakterizované súborom symptómov autoimunitných, nervových, kožných, onkologických ochorení ako aj oportúnnych infekcii spôsobených baktériovými, vírusovými a mykotickými infekciami.
Infekcia HIV sa šíri epidemicky a je zapríčinená vírusom ľudského imunodeficitu HIV (vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti). Hostiteľskými bunkami vírusu sú predovšetkým pomocné T lymfocyty. Vírus sa vyskytuje v periférnej krvi, v lymfatických uzlinách, v ejakuláte, cervikálnom sekréte (sekréte krčka maternice), kostnej dreni a mozgovom tkanive chorých osôb, v materskom mlieku u žien po pôrode príp. v stopových množstvách v slzách a slinách.
Prvé príznaky infekcie HIV/AIDS sa môžu aj nemusia objaviť 2-3 týždne po infekcii. Toto začiatočné štádium primárnej infekcie pripomína chrípkový stav a počas neho a následne po ňom sa tvoria HIV protilátky (asymptomatická infekcia). Prejavuje sa zväčšenými lymfatickými uzlinami, malátnosťou, chudnutím. Po ňom nasleduje obdobie asymptomatické obdobie trvajúce 6-10-12 rokov, kedy sa vírus pomaly množí , oslabuje imunitný systém ale pacient sa cíti klinicky zdravý. Ide o štádium asymptomatického HIV-nosičstva. Medzi infikovaním vírusom HIV a vypuknutím choroby AIDS u neliečených pacientov môže uplynúť až 6-10, u niektorých pacientov až 12 rokov. Chorobe AIDS predchádza štádium ARC prejavujúce sa perzistujúcou lymphadenopathiou (pretrvávajúce ochorenie lymfatických uzlín), pripája sa výrazné a rýchle zníženie telesnej hmotnosti, únava, horúčka, hnačky, potenie v noci, orálna kandidóza (ochorenie sliznice úst spôsobené kvasinkami). Pri vyšetrení krvi sa zisťuje lymfopénia (zníženie počtu lymfocytov), leukopénia (zníženie počtu bielych krviniek – leukocytov), trombocytopénia (zníženie počtu krvných doštičiek – trombocytov), výrazne zvýšená sedimentácia červených krviniek – erytrocytov, anémia (zníženie počtu erytrocytov) a postupný pokles HIV protilátok. Infikovaní jedinci majú zníženú odolnosť proti bežným (oportúnnym) infekciam. Toto štádium predchádza plne rozvinutému klinickému obrazu AIDS. V štádiu AIDS sa u chorých prejavujú rozličné infekcie kože (dermatózy) a vnútorných orgánov, často zapríčinené príležitostne patogénnymi (choroboplodnými) mikroorganizmami. Často sa vyskytujú zhubné nádory (lymfómy, karcinómy) kože a vnútorných orgánov, autoimunitné a neurologické choroby.
PROGNÓZA:
Infekcia HIV je v súčasnosti liečiteľné, ale stále nevyliečiteľné ochorenie.
Terapia (liečba)
Základom liečby sú antiretrovírusové preparáty (v súčastnosti 6 tried liekov), ktoré brzdia množenie vírusu HIV na rôznych stupňoch jeho replikácie v bunke, čím umožňujú postupnú regeneráciu oslabeného imunitného systému, predlžujú a skvalitňujú život pacienta a zlepšujú prognózu ochorenia. Pridružené infekcie a symptómy sa liečia v rámci doplnkovej terapie príslušnými liekmi.
Zdroj: Národné referenčné centrum pre prevenciu HIV/AIDS v Bratislave, odborný garant kampane Červené stužky.
Počet Slovákov nakazených AIDS rapídne stúpa.
Štatistiky sú hrozivé! Za posledných 5 rokov sa počet HIV pozitívnych ľudí na Slovensku viac ako zdvojnásobil... Do roku 2010 bolo nahlásených 343 nakazených, v skutočnosti ich však môže byť aj desaťnásobne viac. Zo zistených 343 prípadov HIV infekcie na Slovensku sa už u 57 ľudí vyvinuli príznaky AIDS. „Väčšina infekcií HIV v SR bola zaznamenaná v skupine mužov majúcich sex s mužmi. Najvyšší počet ľudí s HIV je vo väčších mestách,“ uviedol hlavný hygienik SR Gabriel Šimko. Počet chorých na Slovensku neustále stúpa. Vedúca Národného referenčného centra pre prevenciu HIV/AIDS Danica Staneková priznáva, že v skutočnosti môže byť nakazených 3- až 5-krát viac ľudí, ako uvádzajú štatistiky.
Podľa riaditeľky Občianskeho združenia Odyseus Kataríny Jiřešovej sú oficiálne štatistiky podhodnotené. „Osobne a aj na základe zahraničných výskumov si myslím, že o svojej infekcii vie iba 10 percent z ľudí žijúcich s HIV,“ hovorí Jiřešová. Veľa ľudí totiž o ochorení ani nevie alebo si myslia, že sa ich to netýka.
Príznaky infekcie HIV sa môžu, ale aj nemusia objaviť 2 až 3 týždne po infekcii. Ide o bolesti hlavy, malátnosť či zvýšenie teploty. „Po ich vymiznutí nastupuje obdobie asymptomatického nosičstva, ktoré trvá 8 - 12 rokov. Po ňom sa môžu objaviť neurologické, autoimunitné, dermatologické symptómy súborne nazvané AIDS,“
HIV je vírus, ktorý napáda imunitný systém človeka a znižuje jeho obranyschopnosť proti ochoreniam. So slabšou imunitou človek ľahšie podľahne iným chorobám, vírusom alebo baktériám.
Príznaky
- celková únava, pocit napínania na zvracanie
- bolesti kĺbov a svalov
- zvýšená teplota, horúčka, bolesť hrdla
- vyrážky
- hnačka
- zväčšenie lymfatických uzlín
- malátnosť
AIDS - syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti
- posledné štádium nakazenia vírusom HIV
- nastúpi vtedy, keď počet buniek CD4+ T poklesne pod 200 mm3 krvi
- toto štádium môže u neliečenej osoby vznikať roky
- chorý na AIDS má infikované pľúca, črevá, mozog, oči a iné orgány, má hnačku, neurologické problémy, rakovinu
- Pri AIDS človeku úplne zlyhá imunitný systém a telo už nie je schopné brániť sa žiadnemu ochoreniu. Pre chorého môže byť aj bežné ochorenie ako chrípka smrteľné.
Takto sa určite nenakazíte
- bežným kontaktom s infikovaným človekom, podávaním rúk alebo bozkom
- pobytom v škole, v zamestnaní alebo spoločnej domácnosti či spoločným stolovaním
- v sprchách, saunách, na kúpaliskách, ihriskách alebo spoločných WC
- uštipnutím bodavým hmyzom, domácimi príp. inými zvieratami
- HIV sa neprenáša vodou ani vzduchom!
Jediná istota je test
- Test je jediný spôsob, ako zistiť, či človek je, alebo nie je infikovaný vírusom HIV. Test má zmysel vykonať až 3 mesiace po prípadnom rizikovom správaní. Kde sa môžete otestovať:
- na úradoch verejného zdravotníctva,na infekčných klinikách v Národnom referenčnom centre pre prevenciu HIV/AIDS
Ako sa HIV prenáša:
- Sexuálnym stykom - bez použitia prezervatívu, a to bez ohľadu na pohlavie a formy sexu
- Krvnou cestou - napríklad spoločným používaním ihiel a injekčných striekačiek (piercing, tetovanie a iné)
- Z infikovanej matky na dieťa - počas tehotenstva, pôrodu alebo materským mliekom
Zdroj: www.sme.sk
Spracovala: Mgr. Gabriela Kašáková